At Yarışı Tahminleri Neye Göre Yapılır?

At yarışı tahminleri yapılırken, belki de en çok, ilk kez yarışacak olan atlar arasından seçim yapabilmek zorlar yarış severleri. Bu yarışlar zaten kısa mesafede yapılmaktadır. Atlar daha önce hiç yarışmadıkları için önceki yarışlarını değerlendirme ihtimali bulunmamaktadır. Bu noktada hem İngilizler; hem de Araplar zorlar yarış severi. Peki ilk kez yarışacak atlar arasından nasıl seçim yapılabilir? Bu noktada ilk olarak atların padigrisine bakılmalıdır. Padigride önemli olan daha çok tayın annesidir. Baba her ne kadar önemli olsa da, anne, annenin başarıları, kardeşlerin başarıları daha fazla önem arz etmektedir. Anne ve kardeşler kumda mı yoksa çimde mi daha başarılılar? Uzun mesafeye mi yoksa kısa mesafeye mi daha uygunlar? Değerlendirilmesi gereken ilk unsur budur. İlk kez koşacak olan tüm taylar arasından iyi olanlar bu noktada elenir ve bir köşeye konulur.

Şansı yüksek olan taylar arasında yapacağınız ikinci eleme, yarışa katılacakları start numarasıdır. İlk yarışı olduğu için dış kulvarlardan çıkış yapan taylar, koşmayı bilmemeleri dolayısı ile sapabilir; ya da yanlarında bulunan diğer taylardan etkilenebilirler. Dolayısı ile iç kulvarlardan çıkış yapan taylar her zaman ilk koşularında daha şanslıdır.

Elde kalan kazanma şansı yüksek taylar arasında yapılacak diğer elemede ise galoplara bakılmalıdır. İlk kez koşan atların galoplarını at yarışı tahminlerine yansıtırken, galobun derecesinden çok, atın kaç galop yaptığına bakmak gerekir. Çok galop yapmış olan tay, piste daha yatkındır. Bu elemenin tamamlanması ile birlikte, banko altılı tahmini için elde edilen tayın kazanma ihtimali oldukça yüksek olur. Ancak yine de bir eleme daha yapmak istenirse, atı koşturacak olan jokeye bakılabilir. Jokeyin yeteneği de atın kazanma ihtimalini arttırmaktadır. Tüm bu elemeleri yaptıktan sonra elde kalan taylar, TJK hazır kupon içerisinde bulunan taylardan farklı olabilir. Ancak ganyan olarak da daha elverişli olduklarını unutmamak gerekir.

İlk yarışı olmasa da, yarış hayatına yeni başlamış olan taylar için yapılan at yarışı tahminleri de oldukça zordur. Bu tayların yapmış oldukları önceki yarış dereceleri, yarış sever için yanıltıcı olacaktır. Çünkü bazı nedenlerden dolayı tayın gerçek performansını göstermesi engellenmiş olabilir. Bu nedenlere örnek vermek gerekirse, yarış yavaş başlayıp, yavaş devam etmiş; hızlı başlayıp daha da hızlanmış, tay dış kulvardan başlayıp dışarıya sapmış, ya da jokeyi tarafından yorulmayıp; sadece tecrübe edinmek için yarışa sokulmuş… olabilir. Dolayısı ile banko altılı tahmini için derecelere bakmak yerine, son 600’deki performansına bakmak gerekmektedir. Asıl yarış burada başlar. Buraya kadar yorulmayan taylar, tüm performanslarını buradan sonra ve kazanmak için gösterirler. Yarışları izleyen bir yarış sever bunu rahatlıkla görebilecektir.

Son 600 derecesi iyi olan ve yarış hayatına yeni başlamış bir tay, iyi bir jokeyle yarışıyorsa ve yarışa da iyi hazırlanmışsa, muhtemelen TJK hazır kuponunda yer almasa dahi, kazanma ihtimali banko altılı tahmini açısından daha yüksektir.

Yarış tecrübesi çok olan atlar için yapılan at yarışı tahminlerinin daha kolay olduğu düşünülebilir. Ancak bu noktada yine bir düşünce yanılgısı ortaya çıkacaktır. Bunun sebebi, bu atlar hakkında fikir sahibi olmak için onları yakından tanımanın gerekliliğinden kaynaklanmaktadır. Her atın kendi sınıfı vardır ve sadece o sınıf içerisinde iyi koşarlar. Çok başarılı bir at bile, kendi sınıfı dışında zorlanabilir. Var olduğu sınıftan çıkmak atlar için çok zordur.

Daha önceki yarışlarının temposu bilinen atlar hakkında daha kolay tahmin yapılabilir. Atın huyunu idare edebilecek jokeyler kimlerdir, atlar hangi pistte ve hangi mesafelerde daha çok başarılı olur; hangi kilo ile kolayca yarış kazanırlar… gibi bilgileri bilen bir yarış sever, koşu içerisindeki tüm atlar hakkında aynı şekilde bilgi sahibi ise kazanacak atı bulması hiç de zor olmayacaktır. Bu bilgiler ışığında, önceki derecelerin bir önemi yoktur.

İlk defa kum ya da çim pistte yarışacak olan atlar için de banko altılı tahmini yapmak zordur. Bu atlar ile ilgili pek bir bilgi bulunmamaktadır. Hatta diyebiliriz ki, ilk kez koşan taylardan pek bir farkları yoktur. Tıpkı, yarış hayatına yeni başlayacak taylar gibi, ilk kez farklı pistte yarışacak olan atlarda da pedigriye bakılmalıdır. Koşu mesafesi kısa ya da orta ise anne ve anne tarafından akrabaların o pistte ne gibi sonuçlar aldığı değerlendirilmelidir. Eğer koşu mesafesi uzun ise baba ve baba tarafından akrabaların başarıları da at yarışı tahminlerinde etkili olacaktır.

İlk kez uzun mesafede koşacak olan atlar için yapılacak at yarışı tahminlerinde, ilk olarak koşuda bulunan diğer safkanların daha önce uzun mesafe koşmuş olup olmadığına bakılmalıdır. Uzun mesafede deneyimi olan safkanların, olmayanlara göre kazanma ihtimalleri daha yüksektir. Sonraki bakılması gereken detay ise atların son 600 – 400 mesafesinde nasıl bir derece yaptıklarıdır. Yarışa hızlı başlayan atlar, sonlara doğru yorulacakları için kazanma şansları oldukça azalacaktır. Ancak yarışa yavaş başlamış olup sonlarda temposunu arttıran atın kazanma ihtimali çok daha yüksek olacaktır. Buna ek bir diğer detay ise yine atın pedigrisidir. Baba tarafından diğer atlar uzun mesafede başarılı olmuşlarsa, muhtemelen o da başarı elde edecektir.

Banko altılı tahmininde dikkat edilmesi gereken bir diğer detay da atın jokey ile olan uyumudur. At, yarış sırasında teşvik edilmek istiyorsa ki bu daha önceki yarışlarına bakılarak anlaşılabilir, bu durumda yumuşak bir jokey ona yarış kazandıramayacaktır. Ya da aksi bir durum söz konusu olabilir. Bu nedenle jokeyleri de, yarışa katılan atlar kadar iyi tanımak önem arz etmektedir.

Pist koşullarının da at yarışı tahminlerindeki önemi küçümsenmemelidir. At daha önce kumda koşmuş olabilir. Ancak yağmur yağmur ve kum çamura dönüşmüş ise atın bu pistte kazanma şansı azalabilir. Daha önce aynı pist koşullarında koşmuş olan atlar hakkında değerlendirme yapmak kolaydır. Ancak aksi bir durum için yine atın pedigrisi önem arz etmektedir. Akrabaları çamurlu bir pistte koşmuş ve başarı etmiş olan atlar, ilk kez de kötü koşullarda bir pistte yarışacak olsa, başarı elde edebilme ihtimal oldukça yüksek olacaktır.

Kullanmakta oldukları takılar, örneğin kapalı gözlüklerle daha başarılı yarışlar elde eden atlar bulunmaktadır. At yarışı tahminleri yapılırken bu atlar mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Yanındaki ya da önündeki atlardan korkan atlara takılan kapalı gözlük, onların kazanma ihtimalini oldukça arttırmaktadır.

Tıpkı yarış hayatına yeni başlayan, bir farklı pistte yeni koşmaya başlayan, uzun mesafede ilk kez koşan at gibi, farklı bir hipodromda koşan atlar da, TJK hazır kuponda yer verirken dikkat edilmesi gereken atlardır. Bulundukları rakım, aldıkları hava, hatta içtikleri su bile bu atların daha başarılı ya da aksine başarısız olmalarında etkili olabilir.

Hazırlanan tüm hazır at yarışı kuponları ücretsiz olarak bahis siteleri incelenerek hazırlanmıştır.

Ara vermiş ve verdiği aranın sonrasında yarışlara ilk kez katılacak olan atlar için, at yarışı tahminleri sırasında dikkat etmesi gereken detayların bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz: Daha önce de ara vermiş ve verdiği aranın sonrasındaki yarışını kazanmış mı? Yarış hayatına başladığı ilk yarışını kazanmış mı? Eğer bu soruların yanıtları olumlu ise muhtemelen verdiği aranın sonrasındaki yarışını aynı at yine kazanacaktır. Ancak ara vermiş ve sonrasında ilk yarışını kazanmış olan atın, diğer yarışı kazanma ihtimali oldukça düşüktür. Çünkü uzun bir aranın ardından ilk kez koşmuş ve bu koşuyu kazanmış olan at muhtemelen çok yorulmuştur ve yorgun şekilde çıktığı diğer yarışı kazanması beklenemez. Verdiği aranın sonrasında yapmış olduğu hazırlıkların iyi olması da, atların yarış kazanma şanslarını arttıran bir diğer etkendir.

Çok sık aralıklarla koşan atların da bir yerden sonra yorulup, başarı elde etme ihtimallerinin azalacağını unutmamak gerekmektedir. Daha seyrek aralıklarla koşan atlar at yarışı tahminlerinde yer aldıklarında daha iyi sonuçlar verirler.

At yarışı tahminleri her ne kadar bilinçli yapılıyor olsa da, banko altılı tahmini denilen TJK hazır kuponunun dahi her zaman tutmayabileceğini, çünkü at yarışlarının da şans oyunu olduğunu unutmamak gerekir. Bu durumu onaylamak istersek %70 bilgi ise %30 şans şeklinde yorumlayabiliriz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*